„Wczasy pod gruszą” dofinansowanie z funduszu socjalnego

Lipiec 7, 2017

księgowa KaliszPracownicy zatrudnieni na pełne etaty mogą ubiegać się o dofinansowanie do letniego urlopu zwanego potocznie „wczasami pod gruszą”. Środki te są  finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W jednostkach budżetowych i samorządowych utworzenie ZFŚS jest obowiązkowe. Inaczej ma się sytuacja w przypadku pozostałych pracodawców, gdyż oni tworzą ZFŚS jeśli zatrudniają co najmniej 20 pracowników na pełne etaty a samo dofinansowanie do wczasów leży w dobrym geście pracodawcy. W tym celu każdy pracodawca musi odpisać za każdego pracownika rocznie kwotę 1093,93 zł. Z ZFŚS korzystają zarówno pracownicy jak i ich rodziny.

Wysokość dodatku jaki może otrzymać pracownik nie jest jednakowa, bowiem uzależniona jest od wysokości dochodów jakie posiada oraz od jego sytuacji życiowej.

Wczasy pod gruszą do wysokości 380 zł są zwolnione z opodatkowania. Aby móc ubiegać się o otrzymanie dopłaty pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek. O więcej szczegółowych informacji poproś księgową Kalisz.

Inną opcją dofinansowania wczasów jest świadczenie urlopowe z którego mogą skorzystać wszyscy pracownicy pod warunkiem że wykorzystają przysługujący im urlop w wymiarze co najmniej 14 następnych dni kalendarzowych. Ponadto w tym przypadku podatek odprowadzany jest od całej kwoty a nie tak jak w przypadku wczasów pod gruszą od 380 zł.

Sama dopłata do wczasów pod grusza powinna nastąpić bezpośrednio przed urlopem lub zaraz po nim.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *