Nazwa skrócona oraz pełna przedsiębiorcy w CEIDG

Wrzesień 1, 2015

Przedsiebiorca CEIDGNa samym początku zanim założysz działalność gospodarczą musisz zastanowić się nad nazwą dla swojej firmy. Wiem, wiem – to jedna z pierwszej rzeczy o jakiej myślałeś obok zarobków. Warto jednak dobrze tą kwestię jeszcze raz przemyśleć. Z pewnością w wyborze nazwy, przynajmniej jeżeli chodzi o aspekt poprawności prawno – administracyjnej pomoże księgowa. Dobrze orientuje się ona co do nazw zastrzeżonych, niezbędnych dopisków (np. nazwiska właściciela) itp. Jeżeli nie podpisałeś jeszcze umowy na prowadzenie i rozliczanie Twojej nowej firmy, warto na tym etapie odszukać odpowiednie biuro rachunkowe w wyszukiwarce na www.sumiennyksiegowy.pl. Z pewnością znajdziesz tam specjalistów posiadających liczne certyfikaty, referencje oraz opinie innych użytkowników.

Jako pracodawca musisz również pamiętać, by kontrolować swoich pracowników, by nie dochodziło do niechcianych sytuacji, jak tej z lekarzem z Prokocimia.

Nazwa firmy to poważna sprawa dlatego warto przeanalizować nazwy firm jakie już działają na rynku. Osoba dokonująca rejestracji działalności gospodarczej dokonuje bowiem weryfikacji by nazwa firmy którą chcemy nie była podobna do innych już działających w Twoim terenie, w takim przypadku decyduje pierwszeństwo jej używania.

Nazwa nad jaką się zastanawiasz może być dowolna zgodna jednak z przepisami prawa. Nazwą osoby fizycznej jest oczywiście jej imię i nazwisko, co nie wyklucza dodanie określeń określających przedmiot działalności np.: Apteka internetowa Barbara Nowak-Kowalewska.

A teraz kilka formalności w momencie składania wniosku CEIDG:

– rubryka 06 należy podać pełną nazwę swojej firmy wraz z imieniem i nazwiskiem

– rubryka 07 należy podać nazwę skróconą lecz maksymalnie 31 znaków

Warto pamiętać, że w sprawach administracyjnych z urzędami czy wystawianiu faktur należy posługiwać się pełną nazwą firmy. Nazwę skróconą należy jednak zgłosić do ZUS. Można się nią z powodzeniem posługiwać reklamując swoją firmę np.: wizytówki, foldery, WWW itp.

Generalnie sam wybór nazwy nie jest bardzo trudny ale dość łatwo o niedopatrzenie czy pomyłkę. Warto zatem tej sprawie skorzystać z podpowiedzi wykwalifikowanych księgowych. Dość prosto będzie ich odnaleźć w zaawansowanej wyszukiwarce na stronie www.sumiennyksiegowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *