Odwrócone opodatkowanie VAT od telefonów i laptopów

Luty 22, 2016

Podatek od laptopa i telefonuJuż od jakiegoś czasu a dokładnie od 1 lipca 2015 roku rozszerzono listę towarów objętych rozliczaniem VAT w ramach odwrotnego obciążenia. Nowymi towarami na liście stały się m.in.  telefony komórkowe, laptopy oraz konsole do gier. Każda księgowa z Katowic powinna o tym wiedzieć.

Towary dla których ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia wymieniono w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, który od 1 lipca 2015 rozszerzono o:

1) towary z kategorii stali,

2) niektóre towary z kategorii złota,

3) telefony komórkowe, w tym smartfony (PKWiU ex 26.30.22.0),

4) komputery przenośne, tj. tablety, notebooki, laptopy (PKWiU ex 26.20.11.0),

5) konsole do gier wideo (stosowane z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) oraz inne pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem, także przenośne (PKWiU ex 26.40.60.0) z wyjątkiem części i akcesoriów do tych urządzeń, tj. kaset z grami, sterowników gier, kierownic,

6) nieobrobione plastycznie metale nieżelazne – aluminium, ołów, cynk, cyna i nikiel.

Co do zasady dla elektroniki, mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, gdy łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20.000 zł bez VAT. Skorzystaj z biura rachunkowego w Łodzi aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

A jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz założyć firmę, powinieneś także zainteresować się w jaki sposób ustalić  jak najlepszą nazwę swojej firmy.

Nabywca czynnym podatnikiem VAT

Zmiana przepisów dotyczy sprzedaży towarów wymienionych załączniku nr 11 do ustawy o VAT i opodatkowana jest w ramach odwrotnego obciążenia, jeżeli zarówno sprzedawca, jak i nabywca są czynnymi podatnikami VAT.

Odwrotne obciążenie ma zastosowanie, jeżeli dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy (w przypadku towarów używanych wykorzystywanych wyłącznie do czynności zwolnionych z VAT)

Może się zdarzyć, że w chwili dokonywania sprzedaży towaru wymienionego w załączniku nr 11 nabywca nie zgłosi sprzedawcy, że jest czynnym podatnikiem VAT i transakcja sprzedaży zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych.

Przy spełnieniu pozostałych warunków do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, strony transakcji zmuszone będą do skorygowania pierwotnego rozliczenia w przypadku chęci pomocy polecamy księgowa Wrocław.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w takim przypadku sprzedawca powinien:

  • upewnić się co do statusu podatkowego nabywcy (np. wykorzystując bazę podatników on-line lub w drodze procedury wskazanej w art. 96 ust. 13 ustawy o VAT),
  • skorygować rozliczenie,
  • wystawić fakturę na zasadach przewidzianych w art. 106a-106n,
  • zwrócić nabywcy uiszczony podatek VAT.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *