Już od jakiegoś czasu a dokładnie od 1 lipca 2015 roku rozszerzono listę towarów objętych rozliczaniem VAT w ramach odwrotnego obciążenia. Nowymi towarami na liście stały się m.in. telefony komórkowe, laptopy oraz konsole do gier. Każda księgowa z Katowic powinna o tym wiedzieć.
Towary dla których ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia wymieniono w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, który od 1 lipca 2015 rozszerzono o:
1) towary z kategorii stali,
2) niektóre towary z kategorii złota,
3) telefony komórkowe, w tym smartfony (PKWiU ex 26.30.22.0),
4) komputery przenośne, tj. tablety, notebooki, laptopy (PKWiU ex 26.20.11.0),
5) konsole do gier wideo (stosowane z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) oraz inne pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem, także przenośne (PKWiU ex 26.40.60.0) z wyjątkiem części i akcesoriów do tych urządzeń, tj. kaset z grami, sterowników gier, kierownic,
6) nieobrobione plastycznie metale nieżelazne – aluminium, ołów, cynk, cyna i nikiel.
Co do zasady dla elektroniki, mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, gdy łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20.000 zł bez VAT. Skorzystaj z biura rachunkowego w Łodzi aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania.
A jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz założyć firmę, powinieneś także zainteresować się w jaki sposób ustalić jak najlepszą nazwę swojej firmy.
Nabywca czynnym podatnikiem VAT
Zmiana przepisów dotyczy sprzedaży towarów wymienionych załączniku nr 11 do ustawy o VAT i opodatkowana jest w ramach odwrotnego obciążenia, jeżeli zarówno sprzedawca, jak i nabywca są czynnymi podatnikami VAT.
Odwrotne obciążenie ma zastosowanie, jeżeli dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy (w przypadku towarów używanych wykorzystywanych wyłącznie do czynności zwolnionych z VAT)
Może się zdarzyć, że w chwili dokonywania sprzedaży towaru wymienionego w załączniku nr 11 nabywca nie zgłosi sprzedawcy, że jest czynnym podatnikiem VAT i transakcja sprzedaży zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych.
Przy spełnieniu pozostałych warunków do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, strony transakcji zmuszone będą do skorygowania pierwotnego rozliczenia w przypadku chęci pomocy polecamy księgowa Wrocław.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w takim przypadku sprzedawca powinien:
- upewnić się co do statusu podatkowego nabywcy (np. wykorzystując bazę podatników on-line lub w drodze procedury wskazanej w art. 96 ust. 13 ustawy o VAT),
- skorygować rozliczenie,
- wystawić fakturę na zasadach przewidzianych w art. 106a-106n,
- zwrócić nabywcy uiszczony podatek VAT.
Brak komentarzy